Gıda Bilmeceleri - Sorular ve Bilimsel Cevaplarıyla Gıdalar Hakkında Merak Ettiklerimiz - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Sağlık » Beslenme-Diyet » Gıda Bilmeceleri - Sorular ve Bilimsel Cevaplarıyla Gıdalar Hakkında Merak Ettiklerimiz

Gıda Bilmeceleri - Sorular ve Bilimsel Cevaplarıyla Gıdalar Hakkında Merak Ettiklerimiz


 

28.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Sibel Özilgen / Yeditepe Üniversitesi Yayınevi
Genre: Beslenme-Diyet

Oradoğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans programı tamamlayan Dr. Özilgen, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde başladığı doktora eğitimi sırasında Kaliforniya Üniversitesi (Davis-USA) Gıda Bilimi ve Teknolojisi bölümüne burslu özel öğrenci olarak kabul edildi. Doktora eğitimini tamamladıktan sonra Yeni Zelanda’da Massey Üniversitesi’nde Gıda Teknolojisi ve Gıda Mühendisliği bölümlerinde araştırmalar yaptı ve konuk öğretim üyesi olarak dersler verdi.

Uluslararası hakemli bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi, kitap bölümü ve yayımlanmış üç kitabı bulunan Dr. Özilgen’in CRC Press tarafından basılan Cooking as a Chemical Reaction başlıklı kitabı uluslararası alanda bir Türk öğretim üyesi tarafından yayınlanmış ilk ‘‘Culinary Science Textbook’’ olma özelliği taşımaktadır.

Doç. Dr. Sibel Özilgen halen Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde Bölüm Başkanı olarak görev yapaktadır.

 
2. Hamur, karton, 168 pages, 2017
ISBN: 9789753070706