Gölgem ve Ben - Işık Kitabevi
Logo
Türler » Kıbrıs Kitapları » Öykü » Gölgem ve Ben

Gölgem ve Ben


 

90.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Ayla Kahraman / Işık Kitabevi Yayınları
Tür: Öykü

 

Bireyin varoluşsal sancılarının estetik bir boyut kazanarak varlık alanı kazandığı öykülerde, okur farklı bir gerçeklikle tanışıyor. Yaratılan karakterlerin iç dünyalarının gerçekçi ve çarpıcı bir şekilde anlatıldığı öyküler, gerçeküstü bir içeriğe bürünerek okuyucuda sarsıcı bir etki bırakıyor. Kitaba adını veren “Gölgem ve Ben” öyküsünde ise yazar, gölgesi tarafından terk edilen bir karakterin gölgesini takip etmesi sonucu kendi gerçekliğiyle yüzleşmesini konu alıyor.

Gazeteci ve Yazar Yalçın Pekşen, “Gölgem ve Ben” ile ilgili şu tespitlerde bulunuyor: “İlk Kitabında Ayla Kahraman, okuru değişik insan manzaralarıyla karşılaştırıyor. Çoğunlukla insanın bildiği ama ayrıntılarını gözden kaçırdığı, komşu, arkadaş, akraba... hikayelerinden oluşuyor kitap. Yazar da bu hikayelerin ayrıntıları kaybolmasın diye dikkatimizi farklı karakterlere doğru yöneltiyor. Böylece savaş ganimeti toplayıcılığından, göçerliğin arttığı günümüzdeki memleket özlemine, aile ilişkilerinin dağınıklığında iç dünyalarına kapanmış insanların kederlerini gün yüzüne çıkararak, bireyin toplum içindeki sıkışıp kalmış psikolojini göz önüne getiriyor. Gözlem gücü özenle kullanarak, okur için dokunaklı bir hikayeler bütünü oluşturmuş bir yazar: Ayla Kahraman.”

 

Ayla Kahraman kimdir?

2 Kasım 1962 yılında, Mağusa’da doğdu. İlköğretimini Mağusa’da bulunan Alasya İlkokulu’nda tamamladı. 1974 Savaşı’nı da yaşayan Ayla Kahraman, savaş sonrasında, yaşadığı şiddetli baş ağrılarından yazarak kurtulmaya çalıştı. Namık Kemal Lisesi’nde orta birinci sınıfı bitirdikten sonra, eğitimine Özgürlük Ortaokulu’nda devam etti. Lisede döneminde yeniden Namık Kemal Lisesi’ne geçiş yaptı. Hacettepe Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü tamamladı. Türkiye’de 20 yıldan fazla görev yaptıktan sonra 2005’te Kıbrıs’a döndü. Burada mesleğine devam etti.

Kahraman, KIBRIS Gazetesinde, 2005 yılından beri makale yazarlığı yapmaktadır. 7 yıla yakın Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRT) aile bütünlüğüne ve ilişkilere yönelik programlar yaptı. Öykü çalışmalarına devam eden yazarın, bazı öyküleri Türkiye’deki edebiyat platformlarında yayımlandı.

“Gölgem ve Ben” yazarın yayımlanan ilk öykü kitabıdır.

 

 
2. Hamur, karton, 128 sayfa, 2023
ISBN: 9789963267491 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Seçme Şiirler
  Sandor Petöfi
  Everest Yayınları

  Milli şair, devrimci, ulusal kahraman Sándor Petőfi’nin doğumu... 

 • Üç Söylev
  Jean Jacques Rousseau
  Alfa Yayıncılık

  Siyaset felsefesinin en önde gelen isimlerinden biri kabul edilen Jean... 

 • Türk Halk Edebiyatı
  Kolektif
  Alfa Yayıncılık

  Bu kitap, Türk halk edebiyatını tarihî kök ve derinlikleriy... 

 • Bir Psikiyatrist Anlatıyor
  Güler Mocan
  Mona Kitap Yayınları

  Aynı kubbenin altında yaşayan insanların farklı hikâyeleri olsa da &c... 

 • Grev
  Orhan Kemal
  Everest Yayınları

  Orhan Kemal her zaman romancı kimliği ile bilinen bir yazardır. Ustalıkla y...