Model Müslüman Toplumun Sosyolojisi - Işık Kitabevi
Logo

 • İpek Prenses Oluyor
  Annemarie van der Heijden
  Martı Yayınları

  Kitap Açıklaması

  İPEK prenses oluyor. 

  ... 
Türler » Din-Mitoloji » İslamiyet » Model Müslüman Toplumun Sosyolojisi

Model Müslüman Toplumun Sosyolojisi


 

25.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Hayri Erten / Kitap Arası
Tür: İslamiyet

Orta Çağda özellikle Batı dünyasında Hıristiyanlığın ve geleneğin özgürlüklere, bilimsel tespitlere, sanata ve değişime karşı gösterdiği direnç Rönesans, Reform ve Aydınlanma düşünce akımlarının ortaya çıkmasına yol açınış dini düşünce yoğun şekilde sorgulanmıştır.

Bu bağlamda dinlerin toplııııısal ve bilimsel yenilikler ve değişimler karşısında insanlığa çözüm üretemedikleri kanaati Batı dünyasında kabul görmüştür. Bu durum tüm dünya toplumların, da etkilemiş, Müslüman Toplumlar da bu rüzgarla karşılaşınışlar ve etkilenınişlerdir. Ancak 1. - 2. Dünya muharebesi ve Bosna savaşında Batının insan hakları konusundaki çifte standart uygulamaları yeni tartışmalara yol açmıştır.

Bu bağlamda özellikle Müslüman Dünyadaki yeni arayış ve çabalar İslam'ın ilk dönemlerine ilgiyi yoğunlaştırmıştır. İlk dönemin en gözde süreçlerinden biri adaleti ile sembolleşen Hz. Ömer Dönemidir ve bu dönem çoğunlukla Model Müslüman Toplum yapısı olarak belirtilmektedir. Hz. Ömer Dönemi, coğrafi, siyasi, dini ve kültürel pek çok genişlemeyi ve yeni durumları içinde banndırmaktadır.

Dönem bu özellikleri ile bir bakıma İslam Dininin siyasi, iktisadi, aileyi, kültürel, dini vb. alanlarda ortaya çıkan yeni veya ilk karşılaşılan durumlara nasıl çözüm üretildiğini anlama bakımından dikkat çekici veriler içermektedir. Araştırmamız sosyolojik bir perspektifle hem ilgi çekici bu dönemin toplumsal yapısını, hem de sosyal değişmesini tespit etmeyi anıaçlamıştır. Elde edilen bulgulann günümüzün sonınlarının çözümüne ışık tutacağını ümit ederiz.

 
2. Hamur, karton, 224 sayfa, 2019
ISBN: 9786056971266 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Bir Nefeste Evren
  Colin Stuart
  Maya Kitap

  93 milyar ışık yıllık bir maceraya atılıp galaksimizin gizli harikalarını, ... 

 • Zen ve Okçuluk
  Eugen Herrigel
  Yol Yayınları

  Gerek Almanya'da gerek Amerika'da yayınlandığı zamanbüyük ilgi uy...