Kişisel Verilerin Korunması ve Bu Bağlamda Unutulma Hakkı - Işık Kitabevi
Logo

  • Melek Büyüsü
    Dilara Büyük
    Müptela Yayınları

    Beria, kendini bildi bileli Erim hep vardı. Bir baş çevirmelik uzağında, hep bakışlarının ... 

Türler » Hukuk » Kişisel Verilerin Korunması ve Bu Bağlamda Unutulma Hakkı

Kişisel Verilerin Korunması ve Bu Bağlamda Unutulma Hakkı


 

27.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Begüm Gürel, Berfin Helin Bulgurcu / Platon Hukuk Yayınevi
Tür: Hukuk

Kişisel veri; kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eder. Öğrenilmesi halinde ilgili kişi hakkında ayrımcılık yapılmasına veya mağduriyete neden olabilecek nitelikteki verilere özel nitelikteki kişisel veri denir. Kişisel verilerin işlenmesi, kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi ifade eder.

Teknoloji, özellikle son yüzyılda yüksek hızda bir gelişim göstermiştir. Bu değişimin sonucunda ise bilgi akışı, veri paylaşımı ve kişilerin kişisel verilerinin dağıtımı internetin icadıyla oldukça kolaylaşmıştır. Kişilerin verilerinin izinsiz paylaşımı, dijital dünyanın başlıca sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu bağlamda "unutulma hakkı’’, yeni Hukuki düzenlemelerde oldukça tartışılan bir konu haline gelmiştir.

Bu çalışmada kişisel veri kavramı; tanımı, işlenmesi ve kişisel verilere ilişkin mevzuat, kişisel verilerin hukuka aykırı kullanılması bu bağlamda unutulma hakkı, unutulma hakkının Türk Hukuku ve Uluslararası Hukuk’taki yeri konu başlıkları üzerinde durulmuştur.

 
2. Hamur, karton, 69 sayfa, 2020
ISBN: 9786257761192 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler