Komşular ve Düşmanlar - Işık Kitabevi
Logo

 • İlahi Morluk
  Barış Tut
  Profil Yayıncılık

  “Bulunduğumuz yer, bütün haksızlıkların ve ruh kıyımlarının uzağındaydı. Umudumuz... 

 • Beni Ödülle Cezalandırma
  Özgür Bolat
  Doğan Kitapçılık

  Çocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar! Acaba ödülle ilgili tüm ... 

Türler » Tarih-İnceleme » Komşular ve Düşmanlar

Komşular ve Düşmanlar


 

100.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Ian Black / Pegasus Yayınları
Tür: Tarih-İnceleme

Filistin ve İsrail'deki Araplar ve Yahudiler 1917-2017 

Otuz yılı aşkın bir süre boyunca Ortadoğu’da Guardian için muhabirlik ve editörlük yapan Ian Black’ten, Filistin’de yaşanan savaş, işgal ve çatışmalar üzerine kapsamlı, nihai ve dengeli bir kitap. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde Kutsal Topraklar’a ilk gelen siyonistlerden başlayan yazar, çok geniş kapsamlı kaynaklardan yararlanıyor: gizliliği kalkmış belgelerden sözlü tarihe ve kendisinin yaptığı gözlemlere. Modern dünyada her iki taraf için de en kutuplaştırıcı çatışmalardan birinin kilometre taşlarını gözler önüne seriyor. 

Birinci Dünya Savaşı’nın üçüncü yılında kaçınılmaz bir çatışmanın tohumları ekildi: Kudüs Valisi İzzet Paşa, İngiliz birliklerine teslim oldu ve Dışişleri Bakanı Lord Balfour “Yahudi halkı için bir anayurt” kurulmasına sıcak bakan bir bildiri yayımladı. Komşular ve Düşmanlar, 30’lardaki Arap isyanını, Nazilerin soykırımının uzun soluklu yankılarını, İsrail için bağımsızlık, Filistin için Nakba’yla sonuçlanan 1948 savaşını, Altı Gün Savaşı’nın lanetli zaferini ve Filistin’in tekrar uyanışını, birinci ve ikinci intifadayı, Oslo Anlaşmaları’nı ve diğer tüm barış görüşmelerini detaylarıyla izliyor. Elli yıl süren işgal, yerleşimler ve Batı Şeria duvarından sonra iki devletli çözüm umutlarının nasıl tükendiğini ve gelecekte bölgeyi nelerin beklediğini araştırıyor. 

Tarihi ve siyasi analizi son derece okunaklı bir şekilde birleştiren Komşular ve Düşmanlar, halen Ortadoğu siyasetini ve diplomasisini domine eden bir tarihin en derin gerçeklerini korkusuzca açıklıyor. 

2017 yılın kitabı 

- Economist, Sunday Times, Financial Times ve Guardian 

“Dünyadaki en çetin ve karmaşık çatışmalardan biri hakkında keskin görüşünü mutlak tarafsızlığıyla birleştiren sıra dışı bir kitap. Black Filistinlilerin ve İsraillilerin seslerini eşit şekilde yakalayabilmiş ve liderlerini eşit şekilde sorumlu tutuyor. İnanılmaz bir başarı.” 

- Prof. Dr. Eugene Rogan, Araplar kitabının yazarı 

“Yıllarca İsrail ve Filistin’de gazetecilik yapan Ian Black, deneyimlerinden de faydalanarak Filistin’deki yüz yılı aşan çatışmayı anlatıyor. Bu çatışmanın neden hâlâ devam ettiğinin ve edeceğinin adaletli bir anlatısı.” 

- Prof. Dr. Rashid Khalidi, Columbia Üniversitesi 

“Sürükleyici bir kitap… Can alıcı detaylarla dolu ve bir solukta okunuyor. Bölgede yaşanan olaylara odaklanmış. Barış görüşmelerinin sonuçsuz çıkmasının bütün sorumluluğunun Filistinlilerde olduğu görüşünü yerle bir ediyor.” 

- New York Times (Editörün Seçimi) 

“Bir gün İsrailli ve Filistinli tarihçiler, birbirine zıt söylemler içindeki tarih anlatılarını birleştirmeye karar verseler, Ian Black’in kitabının bu görevi gerçekleştirdiğini fark edecektirler. Bu muhteşem eser bize yine de iyimser bir bakış açısı sunuyor çünkü bir orta yol olduğunu gösteriyor.” 

- Dr. Meron Benvenisti 

“Kapsayıcı ve nefes kesici… Hem İsrailli hem de Filistinli tarihçilerin övgülerine mazhar olmuş, çığır açıcı bir kitap.” 

- The Times 

“Detaylıca araştırılmış, müthiş okunaklı bir kitap. Konu hakkında kapsamlı bilgi sahibi olanlar bile yeni bilgiler öğrenebilir.” 

- Raja Shehadeh 

“Hem tarihî olarak kapsayıcı hem de inanılmaz detaylı. Herkese karşı adaletli bir biçimde yaklaşıyor ve sosyal, ekonomik ve siyasi güçleri analiz ediyor. Filistin ve İsrail’deki Arapların ve Yahudilerin tarihini anlatan bu kitap bu konuyla ilgilenen herkesin ilk önce okuması gereken eser.” 

- Nathan Thrall 

“Taraflı ‘anlatıların’ olağan olduğu bir konuda, ne kadar acı ve elem verici olsa bile tarihî gerçekleri anlatan bir kitapla karşılaşmak çok ferahlatıcı. Çatışmanın makul bir şekilde çözümlenebileceğini uman herkesin ayılması için bu kitabı okuması gerekir.” 

- Prof. Dr. Sari Nuseybe 

“Filistin-İsrail çatışmasının uzun bir geçmişi vardır… Bu karmaşık çatışmayı anlamak isteyen okuyucuların imdadına Black’in kitabı yetişiyor… Siyasi diyaloğun da ötesine geçerek Yahudilerin ve Arapların gündelik hayatlar

 
2. Hamur, karton, 576 sayfa, 2019
ISBN: 9786052995761 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler