İki Kere Yabancı (Kitlesel İnsan İhracı Modern Türkiye'yi Ve Yunanistan'ı Nasıl Biçimlendirdi) - Işık Kitabevi
Logo

 • Büro Yönetimi
  Nuran Öztürk Başpınar, Ünver Ünlü Bayramlı
  Nobel Akademik Yayıncılık

  Rekabet ortamındaki örgüt yöneticileri, yoğun veri / bilgi akışı ve gereksinimi il... 

 • Söz ve Sessizlik
  Necmettin Evci
  Beyan Yayınları

    İnsan istikametini yitirdi, güzergâhını şaşırdı, yolunu kaybetti. Yöns&uum... 

Türler » Tarih-İnceleme » İki Kere Yabancı (Kitlesel İnsan İhracı Modern Türkiye'yi Ve Yunanistan'ı Nasıl Biçimlendirdi)

İki Kere Yabancı (Kitlesel İnsan İhracı Modern Türkiye'yi Ve Yunanistan'ı Nasıl Biçimlendirdi)


 

25.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Bruce Clark / İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Tür: Tarih-İnceleme , Seri:Dün Bugün Dizisi

Modern dünyamızda çok sayıda insanı ilgilendiren ancak son yıllara kadar fazla bilinmeyen bir dönüm noktası: 'Yanlış' dine mensup olduğu gerekçesiyle Ege'nin bir kıyısından ötekine savrulan yaklaşık iki milyon insan.30 Ocak 1923'te imzalanan 'Yunan ve Türk Halklarının Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Protokol' gereğince Yunanistan'da yerleşik Müslümanlar Türkiye'ye, Türkiye'de yerleşik Ortodoks Rumlar Yunanistan'a gönderildi. Gidenler arasında ana dili Yunanca olan ve hiç Türkçe bilmeyen Girit ve Trakya Müslümanları olduğu kadar ana dili Türkçe olan ve hiç Yunanca bilmeyen Anadolu Hıristiyanları da vardı.

Zorunlu nüfus mübadelesi devletler hukuku ve diplomasi tarihi bağlamının dışında bir de insanlık tarihi açısından okunmalı. Bruce Clark, İki Kere Yabancı kitabında bu trajik olaya insan açısından bakıyor. Her iki yakada gerçekleştirdiği çok sayıda görüşmeden çıkarak şu soruya cevap vermeye çalışıyor: Bu insanlar etnik-dinsel insan mühendisliği sırasında neler hissettiler ve şu anda bu olayı nasıl değerlendiriyorlar? Hem doğdukları yerlerde, hem yeni vatanlarında ' yabancı' olmak ne anlama geliyor? Yazarın, mübadelenin içinde yer aldığı tarihsel döneme ait sunduğu değerli belgelerin yanı sıra birinci ve ikinci kuşak mübadillerle yaptığı görüşmeler sonunda çizdiği dünya son derece çarpıcı. Bu kitapla 'zorunlu nüfus mübadelesi' konusuna çok değerli yeni arşiv malzemesi de eklenmiş oluyor.

Clark modern Türkiye ve Yunanistan'ı çok yakından tanıyor. Yazar iki tarafa da eşit uzaklıkta durarak bu tarihi olayın bütün olgularını göz önüne seriyor. Kitap hem zekice yazılmış hem de bütün tarihi olaylar yabancı okurların da anlayabileceği bir şekilde sunulmuş.

 
2. Hamur, karton, 325 sayfa, 2008
ISBN: 605-399-060-4 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Hukuk Felsefesi
  Yıldırım Torun
  Hukuk Yayınları

  Hukuk felsefesi, felsefi düşünce içerisinde, hukukun ideal... 

 • Hukuk
  Frederic Bastiat
  Liberus Yayınları

  Hukuk adalettir. İşte açık, sade, mükemmel biçimde tanım...