Tek Ekonomi Çok Reçete - Küreselleşme Kurumlar ve Ekonomik Büyüme - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Ekonomi » Tek Ekonomi Çok Reçete - Küreselleşme Kurumlar ve Ekonomik Büyüme

Tek Ekonomi Çok Reçete - Küreselleşme Kurumlar ve Ekonomik Büyüme


 

55.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Dani Rodrik / Efil Yayınevi
Genre: Ekonomi

Dani Rodrik ekonomik kalkınmaya ilişkin sorunlara özenli ekonomik analizler uygulamak ve aklıselimle yaklaşma konusunda öncüdür. Bilgisi, bildiklerimiz ve bilmediklerimizle ilgili anlayışı, alçakgönüllülüğe, pragmatizme işaret etmesi, bağlantıları dikkate alması, bütün bu niteliklerin kitaptaki bölümlere nüfuz etmiş olması, kitabı hem akademisyenler hem de uygulamacılar için uygun hale getiriyor. - A. MICHAEL SPENCE, Ekonomi Dalında Nobel Ödülü Sahibi, Stanford University


Belki de Tolstoy mutlu ve mutsuz aileler konusunda haklıydı, fakat aynı kural gelişmekte olan ekonomiler için geçerli değil. Başarı öykülerinin hepsi aynı değil. Hızlı ekonomik büyüme için pratik, evrensel bir formül bulunmuyor. Dani Rodrikin temel iddiası bu ve bunu birçok örnekle güçlü ve inandırıcı bir biçimde ortaya koyuyor. En güzeli de yerel koşullara göre oluşturulan politikalara ihtiyaç duyulduğuna ilişkin ısrarı tam da temel ekonomi teorisinin öngördüğü şey. Her konuda haklı olmayabilir ama sanırım bu konuda haklı.
- ROBERT M. SOLOW, Ekonomi Dalında Nobel Ödülü Sahibi,
Massachusetts Institute of Technology


Tek Ekonomi, Çok Reçete ekonomik kalkınma konusunda Julia Childın Fransız mutfağı konusunda yaptığını yapıyor. Child müstakbel aşçılara nasıl mükemmel şef olabileceklerini öğretti. Dani Rodrik ise iktisatçılara ve politika planlayıcılara başarılı ve sürdürülebilir kalkınma programlarını nasıl inşa edeceklerini öğretiyor. Kalkınma iktisadının ustalıklı doğru uygulamasını telkin edip öğretiyor. - GEORGE AKERLOF, Ekonomi Dalında Nobel Ödülü Sahibi ve Koshland İktisat Profesörü, University of California, Berkeley


Dani Rodrik hem tilki hem kirpi olan o nadir canavarlardan: Politikayı, teknolojiyi ve tarihi içine sindirerek ekonomik büyüme yaratacak çarpıcı görüşler ve kapsayıcı ilkeler ortaya koyan birinci sınıf bir iktisatçı. Hem akademisyenler hem de sırada okuyucular, hatta neo-klasik iktisada yönelik inancını paylaşmayanlar bile, Rodrikin keyifli bilgeliğinin akıntısına kapılacaklar. Tek Ekonomi, Çok Reçete Washington Mutabakatı sonrası düşünce tarzında bir dönüm noktası. - ROBERT H. WADE, London School of Economics and Political Science, Governing the Market [Piyasayı Yönetmek] adlı kitabın yazarı.


Dani Rodrikin Tek Ekonomi, Çok Reçete adlı kitabı ülkelerin göreli başarısı konusunda derin ve önemli bir eser. Ekonomi politikalarının yüzeysel görünümünün altındaki özü inceliyor. Fazlasıyla başarılı ülkeler iktisadi ilkelere saygı duyan ama kendi ülkelerinin diğerlerinden hangi açılardan farklı olduğunu ilgiyle araştıran ve bu ilkeleri kendi koşullarına uygulamak konusunda esnek ve yaratıcı davranan liderlere sahip olanlar. - ROBERT J. SHILLER, Yale University, Irrational Exuberance ve The New Financial Order [İrrasyonel Coşku ve Yeni Finansal Düzen] adlı kitabın yazarı.

 
2. Hamur, karton, 288 pages, 2009
ISBN: 9786054160334