Filmlerle Hatırlamak (Toplumsal Travmaların Sinemada Temsil Edilişi) - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Sanat » Filmlerle Hatırlamak (Toplumsal Travmaların Sinemada Temsil Edilişi)

Filmlerle Hatırlamak (Toplumsal Travmaların Sinemada Temsil Edilişi)


 

28.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Sevcan Sönmez / Metis Yayınları
Genre: Sanat

Bir toplumda siyasal baskı ve şiddet yaygınlaşmışsa, korku ve ötekileştirme toplumda belirgin bir biçimde önplandaysa, çoğunluk bunu normalleştirmiş ve iktidar bunu meşrulaştırmışsa, bunun kaynağı hemen her zaman, ciddi travmaların yaşandığı kirli bir geçmiştir. Bu geçmişin hayaletleri her an her yerde geziniyor: kalabalık meydanlarda, bayram günlerinde, büyük toplantılarda ya da sıradan günlük karşılaşmalarda...

Filmlerle hatırlamak, yüzleşmek, anlatmak, yasını tutmak, iyileşmek mümkün mü? Toplumsal travmaların sinemada konu olarak el alınması yeterli mi? Bu tür travmaların asla bireysel olmadığını akılda tutarak toplum olarak ne yapmalıyız? Toplum olarak üstümüze geçirilmiş deli gömleğinden, yerleşik inanç ve ideolojilerden kurtulmakta filmler bir imkân sunuyor mu?

Sevcan Sönmez bu incelemesiyle, travma temsili hakkındaki kuramsal literatürden de yararlanarak, son dönem Türkiye sinemasında bu yöndeki çabaları tek tek filmler üzerinden irdeliyor, travmalarla toplumsal olarak yüzleşebilmek için sinemadan ne bekleyebileceğimizi araştırıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)

 
2. Hamur, karton, 168 pages, 2015
ISBN: 9786053160038