İktidarın Tarihi Cilt: 1 (Başlangıcından 1760'a Kadar Toplumsal İktidarın Kaynakları) - Işık Kitabevi
Logo
Genres » İnsan ve Toplum » Siyaset Sosyolojisi » İktidarın Tarihi Cilt: 1 (Başlangıcından 1760'a Kadar Toplumsal İktidarın Kaynakları)

İktidarın Tarihi Cilt: 1 (Başlangıcından 1760'a Kadar Toplumsal İktidarın Kaynakları)


 

50.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Michael Mann / Phoenix Yayınevi
Genre: Siyaset Sosyolojisi

Bu kitap, iktidarın insan toplumlarındaki doğasını ele alan dört ciltlik bir çalışmanın birinci kısmıdır. Michael Mann bu ciltte toplumsal iktidarı, dört temel "ekonomik, ideolojik, askeri ve siyasal" kaynak üzerindeki hâkimiyet bağlamında tanımlar. Bu kaynaklar arasındaki karşılıklı ilişkileri, Cilalı Taş Devri'nden Antik Yakın Doğu medeniyetlerine, Klasik Akdeniz Çağı'ndan Orta Çağ Avrupası'na, İngiltere'deki Sanayi Devrimi'nin hemen öncesine kadarki zaman dilimi boyunca, iktidarın tarihi
çerçevesinde ve öyküleyici bir dille inceler. Geleneksel, monolitik bir "toplum" kavramını reddeden Mann'ın modeli bir dizi çakışan ve kesişen iktidar ağından oluşmaktadır. Mann bu modeli iktidarın lojistiğine "toplumsal ve coğrafi alanda bilginin, insan gücünün ve malların akışının nasıl denetlendiğine" odaklanarak işlevsel hale getirir ve böylece toplumbilim kuramındaki "büyük tartışmaların'' çoğuna açıklık getirir.

 
2. Hamur, karton, 616 pages, 2013
ISBN: 9786054657230