Leonardo'nun Defterleri - Büyük Üstattan Uygulamalı Dersler - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Sanat » Leonardo'nun Defterleri - Büyük Üstattan Uygulamalı Dersler

Leonardo'nun Defterleri - Büyük Üstattan Uygulamalı Dersler


 

120.00 TL


Stock Statement

Mevcut değil
Not in stock, you may request the book and you will be notified when it is arrived.


 
Leonardo da Vinci / Arkadaş Yayınevi
Genre: Sanat

Tarihe damgasını vuran Leonardo da Vinci (1452-1519) dünyadaki en büyük dehalardan birisi. Ressam, mucit, anatomi bilgini, teorisyen, felsefeci, müzisyen ve öğretmen olarak Leonardo sanat, edebiyat, bilim ve teknolojiye olan büyüleyici katkılarıyla sadece Rönesansın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük çok yönlü zekası.


Tüm hayatı boyunca Leonardo sayısız defter tuttu. Net sayı hâlâ tam olarak bilinmiyor. Bu kitap, bu defterlerden derlenen çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getirerek Leonardonun zihninin derinliklerini nefes kesici bir ustalıkla ortaya koyduğu kendi notları ve hassas çizimlerini, onun akıl dünyasına dalmak isteyen okurlarla buluşturuyor.


Kitap Leonardonun uygulamalı resim ve mimarlık dersleri, sanat, felsefe ve bilim üzerine notlarından ve çizimlerinden oluşuyor. Bu yazılar ve çizimler, gözden geçirilmiş bir formatla sunulmakta olup ana başlıklar ve alt bölümler halinde düzenlenmiştir. Çizimlerin konu ve ayrıntılarındaki muazzam çeşitlilik, olağanüstü bir gözlem ve akıl yürütme yeteneğine sahip doyumsuz ve bilgiye aç bir zihni açığa vuruyor. Kitapta ayrıca bugün hayata geçirilmesi gündemde olan Leonardonun Haliç için tasarladığı köprünün ayrıntıları da anlatılmaktadır.


Leonardo, herkesçe kabul gören kurulu düzene karşı olma eğilimiyle orijinal elyazması metinlerin çoğunu farklı bir diyalekt ve esrarlı kısaltmalarla sağdan sola doğru yazmıştır. Bununla birlikte kelimelerin ve resimlerin ortak senfonisinde kulaklarımızda yankılanan şey, Leonardonun mimari, insan anatomisi, resim ve çizim, mekanik icatlar, botanik ve bitkiler, havacılık, haritalar ve daha pek çok konu hakkındaki göz kamaştırıcı çalışmalarıdır.


Bu kitap aynı zamanda bir eğitim kılavuzudur. Leonardonun öğretici yönünü de açığa çıkarmaktadır. Açıklamalar basit ve nettir. Leonardo ressam adaylarına değerli tavsiyelerde bulunmaktadır. Kitabı okudukça kendinizi büyük üstat ile aynı odada birlikte çalışıyor gibi hissedeceksiniz

 
1. Hamur, Ciltli, 333 pages, 2010
ISBN: 975-509-650-6