Nezihe Muhittin ve Türk Kadını 1931 (Türk Feminizminin Düşünsel Kökenleri ve Feminist Tarih Yazıcılığından Bir Örnek) - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Siyaset » Kadın Araştırmaları-Feminizm » Nezihe Muhittin ve Türk Kadını 1931 (Türk Feminizminin Düşünsel Kökenleri ve Feminist Tarih Yazıcılığından Bir Örnek)

Nezihe Muhittin ve Türk Kadını 1931 (Türk Feminizminin Düşünsel Kökenleri ve Feminist Tarih Yazıcılığından Bir Örnek)


 

28.50 TL


Stock Statement

Mevcut değil
Not in stock, you may request the book and you will be notified when it is arrived.


 
Ayşegül Baykan / İletişim Yayınları
Genre: Kadın Araştırmaları-Feminizm , Series:Tarih

Türkye kadın hareketi tarihinde önemli bir isim Nezihe Muhittin; bugün hala faaliyetlerini sürdüren Türk Kadınlar Birliği'nin kurucuları arasında yeralmış ve Kadın Yolu gibi pek çok derginin çıkarılmasında emeği geçmiş biri. Bu kitapta Ayşegül Baykan, Nezihe Mihittin'in görüşlerini, feminist tarih yazıma bağlamında çözümlüyor. Baykan, Muhittin'in düşünceleri üzerinden kadınların kendi özgürleşmelerinde etkin bir rol oynadıklarını ve yalnızca Batılılaşma politikalarının nesneleri olarak algılanamıyacaklarını gösteriyor. Belma Ötüş-Baskett ise Nezihe Muhittin'in duygusal romanlarını feminist edebiyat eleştirisinin yöntemleriyle inceliyor. Atatürk devrimlerine, Medeni Kanun'a ve geleneksel aile ve ahlak değerlerine bağlılığı vurgulayan bu romanlarda, öncelikli amaç kadınları eğitmek. Kitabın ikinci bölümü, Nezihe Muhittin'in Türk Kadını adlı otobiyografik eserinin günümüze Türkçesi'ne uyarlanmış hali. Farklı bir anlatım tekniğine sahip olan Türk Kadını'nda yalnızca Türkiye'deki kadın hareketinin tarihi değil, Nezihe Muhittin'in anıları, deneyimleri ve feminizm yorumu da var. "Kadınlık mefküresi"ni savunan Nezihe Muhittin'in düşüncelerini öğrenmek, hem kadınların modernleşme projelerinin onlara atfettiği rolle ilişkilerini kavramak hem de "Kadınlar haklarını mücadele etmeden kazandılar" söyleminin geçerliliğini sorgulamak açısından önemli.

 
2. Hamur, karton, 171 pages, 2, 2009
ISBN: 975-470-575-5