Sessiz Yığınların Gölgesinde Toplumsalın Sonu - Işık Kitabevi
Logo

 • Vergi Hukuku
  S. Ateş Oktar
  Türkmen Kitabevi

  Vergi Hukuku (14. Basım)

  - Vergi Kavramı

  - Vergi Hukukunun Anlamı, Kapsamı Ve Diğ... 

 • Öyle Bir Hikaye
  Anton Çehov
  Can Yayınları

  Modern öykünün en önemli ustalarından Anton Çehov'un Öyle Bir Hik... 

Türler » İnsan ve Toplum » Siyaset Sosyolojisi » Sessiz Yığınların Gölgesinde Toplumsalın Sonu

Sessiz Yığınların Gölgesinde Toplumsalın Sonu


 

14.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Jean Baudrillard / Doğu Batı Yayınları
Tür: Siyaset Sosyolojisi

İş görebilen tek gönderenin adı yine sessiz çoğunluktur. Bütün güncel sistemler bu model üstünde iş görmektedirler. Varlığı artık toplumsal değil, istatistiksel olan bu kaypak kavramın ortaya çıkabildiği tek yer sondajlardır. Toplumsal adlı gökyüzünün ufkundaki hayâl ya da toplumsalın zaten içinde bulunduğu bir ufkun simülasyonu.

Sessiz çoğunluğun ya da kitlelerin düşsel bir gönderen olması, onun var olmadığı anlamına gelmez. Bunun anlamı sessiz çoğunluğun artık temsil edilemeyecek bir durumda bulunmasıdır. Kitleler artık bir gönderen olmaktan çıkmışlardır. Çünkü artık temsil edilememektedirler. Ses vermeyen bu kitleler sondajlar aracılığıyla sık sık yoklanmaktadırlar. Düşünceleri yansıtılmamaktadır. Yalnızca ne düşündükleri konusunda testler yapılmaktadır. Referandum (kitle iletişim araçları da sonsuz bir soru/yanıt referandumudurlar) politik gönderenin yerini almıştır. Oysa sondajlar, testler, referandum ve kitle iletişim araçları temsil edici bir sisteme ait tertibatlar değil, simülatif bir sisteme ait olan tertibatlardır. Artık amaçlanan şey bir gönderen değil, bir modeldir.

Jean Baudrillard bu metinde yukarıdaki bakış açısından yola çıkmakta ve bu anlamda için için kaynama özelliğine sahip kitle, modern toplumlara ait bir özelliğe dönüşmektedir.

 
3. Hamur, karton, 87 sayfa, 2003
ISBN: 975-8717-02-2