İlk Ve Acil Yardım - Işık Kitabevi
Logo

 • Belki
  Kobi Yamada
  Nar Yayınları

  Sen, var olmuş ve olabilecek tek sensin. Benzersizsin. Sadece burada ve bu zamanda var olmanın or... 

 • Büyük Petro
  Robert K. Massie
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Uçsuz bucaksız, geri kalmış bir kara devleti olan Rusya’yı gelişmiş bir ülke ha... 

Türler » Akademik » Tıp Bilimleri » İlk Ve Acil Yardım

İlk Ve Acil Yardım


 

99.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Başar Cander / İstanbul Tıp Kitabevi
Tür: Tıp Bilimleri

Hayatımızın geçmişten günümüze değişmeyen gerçekleri vardır: doğum, hastalık, ölüm gibi… İnsanlık tarihi kadar eski olan hastalık ve kaza durumları ise sürekli varlığını sürdürmüş ancak zaman içinde değişik hallere dönüşmüştür.

Önceleri düşme, darp veya savaş sonucu olan travmalar, günümüzde çok daha değişik durumlara bürünmüş trafik kazalarından ateşli silah yaralanmalarına kadar değişik travmalar karşımıza çıkmıştır. Bunun dışında insanlık tarihi kadar eski olan hastalık durumları da geçmişten günümüze hayatı tehdit etmeye devam etmektedirler.

Tüm bu durumlarda maruz kişiye yapılacak ilk müdahaleler çok önem kazanmaktadır. İyi eğitim görmüş bilinçli kişilerin yaptığı ilk yardım hayat kurtarır. Bunun tersine bilinçsiz yapılan ilk yardımlar maruz kalan kişi açısından nerdeyse son darbeye dönüşebilmektedir.

İlk yardıma her yerde herkes için ihtiyaç duyulabilir. Ancak ilk yardım müdahalesi sadece bilgiyle yapılacak bir işlem değildir. Genelde olağanüstü bir durum söz konusudur ve bir kriz anı yaşanmaktadır. İşte bu kriz anını yönetmek için sadece bilgi yeterli olmaz. Güçlü bir karekter, duyguları yönetebilmek ve soğukkanlı müdahale edebilmek gerekir. Kan görünce bayılacak kadar duygulanım sorunu olan kişilerin böyle hayati müdahaleleri gerçekleştirmesi beklenemez. İlk yardım eğitimini topluma yaygınlaştırılması ve bu şekilde davranış modellerinin geliştirilmesi o toplumun eğitim konusunda da kalitesinin bir göstergesi olmaktadır.

Başarılı ilkyardım müdahalesi için yeterli bir bilgi birikimine ve soğukkanlı akılcı bir davranış modeline ihtiyaç vardır. Maalesef yanlış yapılan ilk yardım müdahaleleri toplumumuzda yaygın bir şekilde yer almaktadır. Yanıklardan boğulmaya, duman maruziyetinden yabancı cisim yutmaya kadar bir çok durumda ilk yardım müdahaleleri çok önem kazanmaktadır.

Acil tıbbın ön basamağı olan hastaya ilk yardım konusunda bu çalışmamız, toplumda ilk yardım bilincini arttırmaya doğru bilgi sunmaya, toplumun bu konudaki doğru reflekslerini arttırmaya matuftur. Bu eserin meydana gelmesi için birçok acil tıp çalışanı gayret sarf etmiştir.

 
1. Hamur, karton, 480 sayfa, 2022
ISBN: 9786257291675 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Kar Üzerine Yazılar
  Orhan Pamuk
  Yapı Kredi Yayınları

  Orhan Pamuk'un Kar adlı romanının çevirileri 2004 yılından başlayarak yayımlandığı her &uu... 

 • Motivasyonel Görüşme Tekniği
  Melike Şimşek
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Motivasyonel görüşme yaklaşımı başlarda, bünyesinde kendine has birtakım dinamikle... 

 • Küçük Çiçek
  Losi Havilio
  Africano Kitap

  Küçük Çiçek, edebiyat tutkunlarının Iosi Havillio ile ilk buluşmas... 

 • Kambriyen Patlaması
  Ergi Deniz Özsoy
  BilgeSu Yayıncılık

  Başlangıcı günümüzden yaklaşık 540 milyon yıl öncesine ...