Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması - Işık Kitabevi
Logo
Türler » İnsan ve Toplum » Siyaset Sosyolojisi » Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması

Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması


 

20.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
İdris Küçükömer / Bağlam Yayınları
Tür: Siyaset Sosyolojisi , Seri:Araştırma

Toplumların kültür hayatında, değişik tarihi kategoriler ile özdeşleşen, o dönemlerin bir alanında, çözümleyecisi, sözcüsü olabilecek düşünce ürünleri ortaya çıkar. "Düzenin Yabancılaşması", işte böyle bir eserdir. 1969'da ilk baskısı yapıldığında "ilerici" ve "gerici" kavramlarının yerleri değişmişti. Türkiye'de üretim güçlerinin geliştirilmesi yolundaki istekleri ve siyasal baskıları nedeniyle geniş "İslamcı-Doğucu halk kitleleri"ni Türkiye'nin "ilerici güçleri", "Batıcı-laik" bürokratik sosyal güçleri ise, Türkiye'nin "gericileri" olarak nitelemiştir.


Açıkça ilan edilmemiş bir "ambargo" ile cezalandırılan, yaşamamış ve yok sayılan, düşünceleri anonimleştirilip, sulandırılan Küçükömer'in kitabını, kendine "ben Doğu'lu muyum yoksa Batı'lı mı?" veya "Neyiz ki?" "Neyi değiştirebiliriz?" sorusunu soran, "sivilleşme" ve "demokratikleşme" konusunda kendini sorumlu gören okurlar için yeniden yayınlamak sevindiricidir.
İsmet Paşa'nın "İçinde bulunduğunuz vaziyeti bilesiniz, Padişah düşmanınızdır. Bana bakın, kimse işitmesin, millet düşmanınızdır." gibi çarpıcı belgelere dayalı siyasi çözümlemeleri, yarınlara yönelik "demokratik ve sivil Türkiye" için ışık tutacaktır.ş
İsmet Paşa'n

 
2. Hamur, karton, 243 sayfa, 2001
ISBN: 975-7696-60-9 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Yeşil Cin
  Yeşim Özsoy Gülan
  YasakMeyve

  Şu zalim saatler var ya saatler
  İşte o saatlerin gün içinde durup aralarında soh... 

 • Yaşayan Ölü
  Samiha Ayverdi
  Kubbealtı Neşriyatı Yayıncılık

  İki arkadaşın mektuplaşması ile başlayarak, günlük şeklinde devam eden eserde nefis ter...