Sarıkamış'a Giden Yol Rehin Alınan İmparatorluk - Işık Kitabevi
Logo

 • Jean-Christophe III
  Romain Rolland
  Yapı Kredi Yayınları

  Christophe dostu Olivier’yle kıt kanaat geçinirken birdenbire bir gazetede dehasının... 

Türler » Edebiyat » Tarihi Roman » Sarıkamış'a Giden Yol Rehin Alınan İmparatorluk

Sarıkamış'a Giden Yol Rehin Alınan İmparatorluk


 

24.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Özhan Eren / Alfa Yayıncılık
Tür: Tarihi Roman

Sarıkamış'a Giden Yol

 

93 Yıl Önce SARIKAMIŞ’ta Şehit Olan Askerlerimizi Saygıyla Anıyoruz.


Türkler mi dediniz ? Yani Moğollar... Yani Anadolu 'nun fuzuli işgalcileri... Bakınız Elçi Efendi, Avrupa'nın bütün siyasi tarihi boyunca yapacağı en güzel şey, Türkleri Avrupa'dan ve Anadolu'dan atmak olacaktır. Biz doğudan ve siz batıdan yükleneceksiniz ve bu kıskaç tarihin en kudretli, en mukaddes ittifakını meydana getirecektir. Yıllardır Rus politikasının temeli budur; sizinki size, bizimki bize... "

Özhan Eren’in kaleme aldığı Sarıkamış’a Giden Yol, Sarıkamış Harbi’nin (Aralık 1914-Ocak 1915) 90. yılı anısına Alfa Yayınları’ndan çıkmış ve 5. baskısını geçtiğimiz günlerde yapmıştı.

Çar II. Nikola (11 Eylül1911, Fransa Büyükelçisi M. Paleologue'a...)

Sarıkamış'a Giden Yol, Sarıkamış'ın Ruslar'ın eline geçtiği 93 Harbi (1877-78 Osmanlı Rus Harbi) ve sonrasında memleketimizde yaşanan trajedinin, Türkleri "Moğollar, Anadolu'nun fuzuli işgalcileri" olarak gören Ruslar'dan Rumeli'yi, istanbul'u, Anadolu'yu ve Sarıkamış'ı kurtarmaya çalışmakla geçen 40 yılın acı dolu hikâyesidir. Sarıkamış'a Giden Yol, o yıllarda hayata yangınlarla başlayan ve babalarından, dedelerinden duyduktan çaresizlik hatıralanyla büyüyen çocukların, çocuk gönüllerini yakan intikam ateşiyle Harbiye'de, Askeri Tibbiye'de okuyanların, Enverlerin, Niyazilerin, Bahaettin Şakirlerin hikâyesidir. Jön Türkler'in, İttihat ve Terakki'nin, 'Kâbe-i Hürriyet' Selanik'in, 'siyaset yağmurlarının ıslattığı' 3'üncü Ordu'nun, 1908 Devrimi'nin, 'Kahpe Bizans' İstanbul'un, Trablusgarp ve Balkan Harbi facialarının, 'yenmek veya ölmek duygusu cinnet derecesine varmış' olanların, yüreklerindeki intikam ateşinin 600 yıllık imparatorluğun sonunu getireceğinden habersiz ve gizlice I. Dünya Savaşı'na girişin; bundan dolayıdır ki Çanakkale'ye Giden Yol'un da hikâyesidir.

Ama Sarıkamış'a Giden Yol, en çok 'Allahuekber Dağlarında, bir gecede ve tek kurşun atmadan donarak ölen 90.000 askerin harbi' tanımından çok daha farklı gerçekleşmiş olan Sarıkamış Harbi'nin hikâyesidir. Değil düşman kovalamak, yürümeye kalksanız adım atılmaz dağların donduran ayazında, yokluklar içinde çamura, kara saplanıp haftalarca harp etmeye çalışan Mehmed'in 93 Harbi'ne uzanan hikâyesidir.

Sarıkamış Türküsü'nün ilk mısraları, 93 Harbi'nde yazılmıştır.

SARIKAMIŞ’A GİDEN YOL; “TÜRKÜLERİMİZ HAYAT HİKAYEMİZDİR...”

 
2. Hamur, karton, 160 sayfa, 2008
ISBN: 9789752977143 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Ezoterizm
  Egil Asprem, Kennet Granholm
  Alfa Yayıncılık

  Hermetik Felsefe ve İlgili Akımlar Tarihi Merkezinde araştırma görevlisi olan Egil Asprem il... 

 • Yedinci Haç
  Anna Seghers,
  Everest Yayınları

  “1933’ten bu yana utanç, Almanların bir toplum olarak yaşayış biçimini ... 

 • Büyücünün Yolu
  Deepak Chopra
  Yol Yayınları

  "Mucizelere olan yolculuk burada başlıyor. Şimdi yola çıkmanın tam zamanı! Büyüc...