Çözüm Odaklı Olmak: Çözüm Odaklı Kısa Terapilere Kısa Bir Bakış - Işık Kitabevi
Logo

 • Şeytan Yemini
  Jean C. Grange
  Doğan Kitapçılık

  Grangé, farklı bir bakış açısıyla kaleme aldığı "Kötülüğün Kayn... 

 • Pentimento
  Seyhan Erözçelik
  Everest Yayınları

  Ressamın pentimentosu ile şairin pentimentosu arasındaki fark nedir? Ressam için bir hatay... 

 • Müzik ve Politika
  Fırat Kutluk
  h2o Kitap

  "Müzik ve politika her zaman iç içeydi."

  Politikacıların ısmarlad... 

Türler » İnsan ve Toplum » Psikoloji » Çözüm Odaklı Olmak: Çözüm Odaklı Kısa Terapilere Kısa Bir Bakış

Çözüm Odaklı Olmak: Çözüm Odaklı Kısa Terapilere Kısa Bir Bakış


 

16.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Sultan Okumuşoğlu / Nobel Akademik Yayıncılık
Tür: Psikoloji

Bu kitapta anlatılan “Çözüm Odaklı Yaklaşım”, etkililiği çeşitli araştırmalarla gösterilmiş güçlü bir psikoterapi yaklaşımı ve aynı zamanda güçlü bir kendine yardım yaklaşımıdır. “Çözüm Odaklı Yaklaşım”a göre her insan aslında çözümleri yaratmak için gereken minimal becerilere zaten sahiptir. Hiçbir kişi mükemmel olmadığı gibi hiçbir problem de mükemmel olamaz; dolayısıyla sorunun var olmadığı ya da o kadar da kötü olmadığı zamanlar daima vardır. “Çözüm Odaklı Yaklaşım”, problemler yerine çözümlere odaklanır ve çözümün illa ki sorunla ilişkili olmadığını vurgular; sorunun olmadığı “istisna zamanları” araştırır, probleminden kurtulma arayışındaki kişinin aslında hayatında nelerin değişmesini istediğine odaklanır. “Mucize soru” gibi sayısız tekniği ile “Çözüm Odaklı Yaklaşım”, faydaya, çözüme yönelik bir yaklaşımdır. Dolayısıyla, çözüm odaklı psikoterapiler, önce problemin ne olduğuna odaklanılması gerektiğini ileri süren “geleneksel” terapilerden oldukça farklıdır.
Yaşanan sosyal gerçekliği yeniden biçimlendirmede dilin gücü hesaba katıldığında ve dilin gerçekliği yaratabilme etkisi düşünüldüğünde, metaforların gücü azımsanamazdır. Ve metaforlar üzerinden öykü şöyle der: “Umutsuzluk bir kurttur. Çok güçlü bir kurttur. O kadar güçlüdür ki izin verilirse insanı öldürebilir, insanın ruhunu yiyip bitirebilir. Ancak umut da bir diğer kurttur. Aynı derecede güçlüdür. Çok ama çok güçlüdür. Ve bu kurt, senin adına içindeki umutsuzluk kurdu ile savaşacaktır. Hangisi savaşı kazanacak sorusunun cevabı da senin hangisini beslediğinle ilişkilidir.”


Bu kitaptaki bilgilerin; kendine yardım yolculuğundakilere ve uygulayıcılara umudu besleyecek çözümleri bulabilmede rehberlik edebilmesi umuduyla…

 
1. Hamur, karton, 116 sayfa, 2019
ISBN: 9786057928658 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Kızılbaş Aydınlanma
  Esat Korkmaz
  Demos Yayınları

  Canımızı ve yaşamımızı nasıl hiçleştireceğimizi, acıdan muaf tutarak hiçleşti...