İslam Bilim Tarihi - İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar - Işık Kitabevi
Logo

 • Öteki Metinler
  Bilge Karasu
  Metis Yayınları

  Öteki Metinler Bilge Karasu'nun, otuz yıla yayılmış bir dönemde ürettiği ve &ccedi... 

 • Denek
  Robin Cook
  Sayfa6 Yayın


  Pia Grazdani, nanoteknoloji konusunda araştırmalar yapan Nano adlı bir şirkette &cced... 

Türler » Din-Mitoloji » Dinler Tarihi-Felsefesi » İslam Bilim Tarihi - İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar

İslam Bilim Tarihi - İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar


 

42.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Ahmed Cebbar / Küre Yayınları
Tür: Dinler Tarihi-Felsefesi

İslâm bilim tarihi araştırmalarına yönelik son yıllarda artan ilgi hem te’lif hem de tercüme yoluyla devam ediyor. Türkçede birincil metinlere dair eskiye nazaran hacimli bir müktesebat oluşurken eş zamanlı olarak ikincil metinlerin de sayısı hatırı sayılır bir düzeye geldi. Müslüman âlimler kendilerinden önceki bilim geleneklerini tevarüs edip onlarla özgün bir diyalog kurarak bilimler tarihine çok önemli katkılarda bulundular.


Bu kitap, İslâm Medeniyetinde ilk bilimsel çalışmalardan 15. asrın ortalarına kadar yapılan etütler üzerine bütünlüklü bir röportajlar dizisi olarak konu hakkında uzmanlık bilgisi olmayan okurları da düşünerek hazırlandı. Bu medeniyette gerçekleşen bilimsel etkinliklerin aslî yönlerine ilişkin senteze dayalı genel bir çerçeve sunan bu kitap aynı zamanda bu alanda son elli yıl içinde yapılan araştırmaların bir özetini veriyor. Bu anlamda, hem yeni bilgi ve yorumlar ihtiva ediyor hem de mevcut literatürün eleştirel bir değerlendirmesini sunuyor. Kitapta yer alan soru ve cevapların odak noktası sadece Doğu İslâm coğrafyasının bilim merkezleriyle sınırlı olmayıp başta İspanya ve Mağrip olmak üzere diğer merkezlerin katkılarına da işaret edilmekte.


İlaveten, elinizdeki kitap İslâm dünyasındaki mezkûr zaman aralığında gerçekleştirilen bilimsel faaliyetleri “bilimler tarihi” bağlamına oturtan bir araştırma programına sahip olmasıyla da bu alanda yapılacak çalışmalara iyi bir giriş mahiyeti taşıyor.

 
2. Hamur, karton, 272 sayfa, 2016
ISBN: 9786059125307 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Leonardo Da Vinci
  Walter Isaacson
  Domingo Yayınevi

  Gayrimeşru, eşcinsel, vejetaryen, solak ve dinle arası limoni:

  Leonardo da Vinci 15 ve...