İslam Bilim Tarihi - İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar - Işık Kitabevi
Logo

 • International Organizations
  Mehmet Hasgüler, Mehmet B. Uludağ
  Savaş Yayınevi

  This study has an encyclopaedic character, but it has been prepared as an extended and diverse st... 

Türler » Din-Mitoloji » Dinler Tarihi-Felsefesi » İslam Bilim Tarihi - İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar

İslam Bilim Tarihi - İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar


 

45.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Ahmed Cebbar / Küre Yayınları
Tür: Dinler Tarihi-Felsefesi

İslâm bilim tarihi araştırmalarına yönelik son yıllarda artan ilgi hem te’lif hem de tercüme yoluyla devam ediyor. Türkçede birincil metinlere dair eskiye nazaran hacimli bir müktesebat oluşurken eş zamanlı olarak ikincil metinlerin de sayısı hatırı sayılır bir düzeye geldi. Müslüman âlimler kendilerinden önceki bilim geleneklerini tevarüs edip onlarla özgün bir diyalog kurarak bilimler tarihine çok önemli katkılarda bulundular.


Bu kitap, İslâm Medeniyetinde ilk bilimsel çalışmalardan 15. asrın ortalarına kadar yapılan etütler üzerine bütünlüklü bir röportajlar dizisi olarak konu hakkında uzmanlık bilgisi olmayan okurları da düşünerek hazırlandı. Bu medeniyette gerçekleşen bilimsel etkinliklerin aslî yönlerine ilişkin senteze dayalı genel bir çerçeve sunan bu kitap aynı zamanda bu alanda son elli yıl içinde yapılan araştırmaların bir özetini veriyor. Bu anlamda, hem yeni bilgi ve yorumlar ihtiva ediyor hem de mevcut literatürün eleştirel bir değerlendirmesini sunuyor. Kitapta yer alan soru ve cevapların odak noktası sadece Doğu İslâm coğrafyasının bilim merkezleriyle sınırlı olmayıp başta İspanya ve Mağrip olmak üzere diğer merkezlerin katkılarına da işaret edilmekte.


İlaveten, elinizdeki kitap İslâm dünyasındaki mezkûr zaman aralığında gerçekleştirilen bilimsel faaliyetleri “bilimler tarihi” bağlamına oturtan bir araştırma programına sahip olmasıyla da bu alanda yapılacak çalışmalara iyi bir giriş mahiyeti taşıyor.

 
2. Hamur, karton, 272 sayfa, 2016
ISBN: 9786059125307 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Truth and Knowledge
  Rudolf Steiner
  İdeal Kültür Yayıncılık

  This work, essentially Rudolf Steiner's doctoral dissertation, subtitled "Introduction to the Phi... 

 • Düş Yakamdan Şeytan
  Donald Ray Pollock
  İthaki Yayınları

  Tom Holland, Robert Pattinson ve Mia Wasiowska'nın aralarında bulunduğu dev kadrolu Netflix filmi...