Bilimsel Yöntemin İzinde - Işık Kitabevi
Logo

 • Sakar Cadı Vini'nin Uçan Halısı
  Korky Paul, Valerie Thomas
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Vini doğum gününde kız kardeşlerinin hediye ettiği uçan halıya bayılmıştı. Ama u... 

Türler » Felsefe-Düşünce » Bilim Felsefesi » Bilimsel Yöntemin İzinde

Bilimsel Yöntemin İzinde


 

38.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Steven Gimbel / Dipnot Yayınları
Tür: Bilim Felsefesi

Bilimsel Yöntemin İzinde, bilimsel yöntemle ilgili temel tartışmaları sergilemek üzere bilim felsefesindeki klasik ve çağdaş metinler ile bilimin o uzun serüvenindeki dönüm noktalarını harmanlıyor.

Kitapta öğrencilerden dokuz alandan –astronomi, fizik, kimya, genetik, evrimsel biyoloji, psikoloji, sosyoloji, ekonomi ve jeoloji– birini seçmesi ve titizlikle işlenmiş örnekolaylar üzerinden o alanın tarihsel gelişiminin izini sürmesi isteniyor. Bu etkinlik sırasında öğrenciler, her örnekolay kapsamında, gerçekleştirilen bilimsel pratiğin felsefecilerin yönteme değğin savlarını yansıtıp yansıtmadığını da değerlendiriyorlar.

Bilimsel Yöntemin İzinde, her bölümünde "Bilimsel teori nedir?", "Bilim insanları bir bilimsel teoriyi nasıl geliştirirler?" ve "Bilimsel teoriler nasıl sınanır?" gibi sorulara yanıt ararken, öğrencilerin bilim felsefesini bizatihi uygulamada görmelerini ve bilim insanlarının neler yaptıklarını ve neler yapmaları gerektiğini kavramalarını sağlıyor.

Bilimsel yöntemin İzinde, her anlamda eşi benzeri olmayan bir ders kitabı. Gimbel’in odaklandığı felsefi sorunlar çok önemli; birincil kaynakların seçimi de mükemmel. Bilimsel Yöntemin İzinde, bilim tarihi ve bilim felsefesi alanına meraklı kişiler, öğrenciler, akademisyenler ve araştırmacılar açısından muazzam bir eser.

-Mara Harrell, Carnegie Mellon Üniversitesi-

 
2. Hamur, karton, 452 sayfa, 2017
ISBN: 9786054878758 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Leonardo Da Vinci
  Walter Isaacson
  Domingo Yayınevi

  Gayrimeşru, eşcinsel, vejetaryen, solak ve dinle arası limoni:

  Leonardo da Vinci 15 ve...