Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası (1920-1923) - Işık Kitabevi
Logo

 • Nabız
  Jeremy Robinson
  Pegasus Yayınları

  Sonsuza dek yaşamak için kaç kişiyi öldürürsünüz?

 • Kuma 3
  Şehnaz Gülşen
  Dokuz Yayınları

  Kaçıp gitmenin imkânsız olduğu bir hayata

  tutunmaya çalışan iki K... 

Türler » İnsan ve Toplum » Siyaset Sosyolojisi » Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası (1920-1923)

Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası (1920-1923)


 

64.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Erden Akbulut, Mete Tunçay / İletişim Yayınları
Tür: Siyaset Sosyolojisi

“TBMM’nin açılışından Cumhuriyet’in ilânına kadar geçen üç buçuk yıl boyunca Milli Mücadele Anadolusu’nda yaşanan bir deneyimin öyküsünü belgelerle anlatmayı amaçlıyor.”


Erden Akbulut ve Mete Tunçay tarafından hazırlanan Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası (1920-1923), “TBMM’nin açılışından Cumhuriyet’in ilânına kadar geçen üç buçuk yıl boyunca Milli Mücadele Anadolusu’nda yaşanan bir deneyimin öyküsünü belgelerle anlatmayı amaçlıyor.” 1920 Ankarası, bizim için hâlâ çok karanlıktır. İnsanlar ne yapacaklarını bilememektedir. Hepsi “milliyetçi ve büyük çoğunluğu İttihatçı” olan İstanbul Meclis-i Mebusanı üyelerinin yarıdan azı TBMM’ye gelmeyi göze almıştır. En güçlü ortak dürtü dindir; onun yanı sıra komünizm de bir kurtuluş umudu olarak görülmektedir. Elinizdeki kitap yukarıda tasvir edilen siyasî sahnede, 1920-1923 arasında, toplam yasal faaliyeti bir yılı bulamamış bir sol partinin hikâyesini anlatıyor. THİF’in yöneticileri, “fırka”nın program ve çalışmaları ile Sovyetler ve Komintern’le ilişkileri-gerilimleri kolay erişilemeyecek, erişilse bile dil ve yazı güçlüklerinden ötürü yararlanılması zor olacak belgelerin olabildiğince eksiksiz aktarılmasıyla anlatılıyor.

Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası (1920-1923) kitabının kolay okunur bir çalışma olmadığı aşikâr. Ancak kitabın içerdiği bilgilerin zenginliğinin, ona ayrılacak zamanı, fazlasıyla hak edeceğini düşünüyoruz.

 
2. Hamur, karton, 660 sayfa, 2016
ISBN: 9789750520235 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Mazarin Mavisi
  Cem Kalender
  Doğan Kitapçılık

  “Pantolonunu çıkartırken korku, heyecan kalbine vuruyordu. Aynalı ahşap dolabın karş...