Hayalet Süvari - Işık Kitabevi
Logo

 • Aşka Var Mısın?
  Natasha Boyd
  Yabancı Yayınevi

  "Eğer geleceğimde olacağını bilseydim, tamamen farklı bir yaşam seçerdim." ?<... 

 • Bilginin Arkeolojisi
  Michel Foucault
  Ayrıntı Yayınları

  1926 yılında Fransa'nın Poitiers kentinde doğan Michel Foucault hem düşünceleri hem de ... 

Türler » Edebiyat » Hayalet Süvari

Hayalet Süvari


 

13.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Washington Irving / Alfa Yayıncılık
Tür: Edebiyat

"Rip Van Winkle", bir Amerikan Bağımsızlık Savaşı hikâyesi. Dağlarda gezinirken hayaletlerin ikram ettiği içkiden içip yirmi yıl boyunca uykuya mahkûm olan Winkle nihayet uyanıp kasabasının yolunu tutar. Ama her şeyi yerli yerinde bulabilecek midir?

1780'lerde Hollandalıların yaşadığı ücra bir vadide geçen "Başsız Süvari" hikâyesindeyse Connecticutlı, batıl inançlı bir okul öğretmeni olan Ichabod Crane'le karşılaşıyoruz. Bir Alman askerinin hayaleti, başsız bir süvari, Crane'e musallat olur. Başsız Süvari, Amerikan Bağımsızlık Savaşında kaybettiği kafasını aramak için geceleri keşfe çıkmaktadır. 

Amerikalı yazar Washington Irving'in 1820'de yayımlanan "Başsız Süvari" ve "Rip Van Winkle" Amerika'nın ilk masalları arasında yer alır. Hâlâ okunmaya devam eden bu iki hikâye İngiltere'de yazılmıştır.

Charles Dickens'ın Bir Noel Şarkısı adlı novellasına da ilham veren Irving, Poe, Longfellow, Melville gibi yazarları cesaretlendirmiştir. Rip Van Winkle'ı, Ichabod Crane'i ve Başsız Süvari'yi Amerikan kültüründe sürekli atıfta bulunulan önemli bir yere sahiptir.

 
110 sayfa, 2015
ISBN: 9786051711553