Erkekler - Işık Kitabevi
Logo

 • Londra
  Edward Rutherfurd
  Artemis Yayınları

  Aristokratlar ve taş ustaları, bİracılar ve toptancılar, meclİs üyelerİ ve fahİşeler, ... 

 • Yıldızlar Uykuya Çekilecek
  Ahmet Tığlı
  Şiirden Yayıncılık

  Ahmet Tığlı Sevda Şiirleri 3'te uzun soluklu bir şiirle aşkı, aşkın çeşitli hallerini yazı... 

 • Keşke Beni Görebilseydin
  Cecelia Ahern
  Turkuvaz Kitap

  Not: Seni Seviyorum, Aşkı Bulduğum Yer ve Anıların için Teşekkürler'in yazarından yin... 

Türler » Edebiyat » Deneme-İnceleme » Erkekler

Erkekler


 

27.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Ayşe Akaltun / Nota Bene Yayınları
Tür: Deneme-İnceleme

Toplum kadınlardan itaat eden, sesini çıkartmayan, verilen rolleri kabul eden bireyler olmalarını beklerken erkeklerden ne bekler?

Onlardan da sert, iktidarın dilini kullanan bireyler olmaları mıdır beklenen? Sünnetle başlayan, askerlikle pekiştirilen "sert erkek" kavramı ne kadar işlemiştir hayatlarına? Yüklenen rollerden memnunlar mı? İktidarın dilini kullanmanın getirdiği kolaylığa teslim mi olmuşlardır?

Bu söylemlere karşı çıkan, verilen rolleri benimsemeyen, karşı çıkışın sesini yükselten bireyler var mıdır aralarında? Erkekler "erkek" dünyasını nasıl görüyor, gördüklerine karşı bir eleştiri dili geliştirebiliyor mu?

Bu sorularla başladı kitap projesi. Yazılar bir araya geldiğinde erkekliğin inşasının fotoğrafını çektik diye düşünüyorum. Çocukluklarından başlayarak yüklendikleri rollerin bazen nasıl iktidarın diline yaklaştığını, bazen bu dilin altında nasıl ezildiklerini göreceksiniz kitaptaki yazılarda. 

Kitap iki bölümden oluşuyor; İlk bölümde anılarıyla, söyleşileriyle, incelemeleriyle, Gündüz VASSAF, Sinan Güler, Mahir Ünsal Eriş, Mehmet Bozok, A.Adnan Akçay, A.Galip, Murat Taş, Can Kaya, destek verdiler kitaba.

İkinci bölümde kurmaca metinleriyle, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Mert Fırat, Onur Çalı, Deniz Dengiz Şimşek, Yavuz Ekinci, Fuat Sevimay, Mehmet Fırat Pürselim, Mehmet BİLÂL, Serkan Türk, Mehmet Can Şaşmaz, Ersin Karahaliloğlu, M. Uçan, Murathan Muradoğlu Mustafa Çetiner yer alıyor.

 
216 sayfa, 2015
ISBN: 9786059020589 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Mazarin Mavisi
  Cem Kalender
  Doğan Kitapçılık

  “Pantolonunu çıkartırken korku, heyecan kalbine vuruyordu. Aynalı ahşap dolabın karş...