Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi - Işık Kitabevi
Logo

 • Kağıttan İtiraflar
  Elizabeth Wein
  Martı Yayınları

  İki haftam var... Ve ne yaparsam yapayım Beni vuracaksınız!

  "Olağanüstü bir ... 

 • İmparatorluk Kuranlar
  Boris Vian
  Mitos Boyut Yayınları

  Sözün büyücüsü Boris Vian'ın (1920-1959), en çok ses getiren... 

Türler » Kıbrıs Kitapları » İnceleme-Araştırma » Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi

Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi


 

25.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Niyazi Kızılyürek / Heterotopia Yayınları
Tür: İnceleme-Araştırma

Yeni bir kitap olan “Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi”nde Niyazi Kızılyürek işte son dönemde adaya hakim olan resmi tarih ve onun amacı olan resmi ideolojiyi sorguluyor. Adanın bölünme sürecinde, iki toplumun şiddetin içine nasıl düşürüldüğünü, yazarımız belgeleriyle ortaya koyuyor.

Bu çalışmada yorum genelde okuyucuya bırakılmış. Belgeler için İngiliz arşivleri, o günlerin gazeteleri, ve şiddete dahil olanların sözlü veya yazıları anıları kaynak gösterilmiş.

 ***

EOKA’nın 1955 yılında İngilize karşı başlattığı mücadeleyle beraber İngilizin yardımcı polis olarak işe aldığı ve kullandığı Kıbrıslı Türklerle, EOKA üyelerinin karşı karşıya gelişi, 1957’nin Kasım ayında TMT’nin kuruluşu ve nihayet “şiddet mevsiminin” başladığı 1958 yılı... TMT’nin 1 Ağustos 1958 yılındaki “resmi” kuruluşuna kadar geçen süreçte Kıbrıslı Türkler tarafından emir komuta zinciri içinde TMT’nin örgütlenişi ve eylemlerinin yanında, EOKA eylemlerinin sivil Kıbrıslı Türklere yönelmesi ve beraberinde ada tarihinde bölünmenin temellerinin atıldığı yıl ‘1958’! Bu eylemlerin perde gerisi ve mutakabiliyet bu kitapta yer alırken, ayni yıl adanın yakın tarihi için çok önemli aslında. 27-28 Ocak olayları, Mayıs’ta TMT tarafından Kıbrıslı Türk sendikacıların katledilişi, 7 Haziran’da Türk haberler Bürosu’na konan bomba, 12 Haziran Gönyeli ve 12 Temmuz Sinde'de (İnönü) gerçekleştirilen karşılıklı katliamlar ve nihayet Temmuz ayında ölü sayısının 59-59 eşitlenişi ile beraber yaşanan ateşkes ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin başlaması...

Niyazi Kızılyürek bu eseriyle şiddet mevsiminin gerçekten saklı tarihini ortaya koyuyor. Yüzlerce belge ve kaynakla destekliyor yazdıklarını. Bu kitaba kadar Kıbrıs’ın yakın tarihiyle ilgili bilgimiz hem eksikti hem de yanlıştı diyebiliriz.

-Okan Dağlı (Yenidüzen)

 
187 sayfa, 2015
ISBN: 9789963207466 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • İnsan Ne ile Yaşar (Bez Ciltli)
  Lev Nikolayeviç Tolstoy
  Koridor Yayıncılık

  Edebiyatçı, filozof ve eğitimci kişiliğiyle toplumun aynası olan, çağının en bü... 

 • Kitapçı Mendel (Bez Ciltli)
  Stefan Zweig
  Koridor Yayıncılık

  Mendel, inanılmaz hafızasında, bildiği tüm kitapların envanterini tutan ve kitaplardan kurdu... 

 • Mutluluk Rehberi
  Kalust Şalcıoğlu
  İnkılâp Kitabevi

  Ne tutar?

  Mutluluk Rehberi, sadece yazılarıyla değ...