Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi - Işık Kitabevi
Logo
Türler » Kıbrıs Kitapları » İnceleme-Araştırma » Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi

Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi


 

25.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Niyazi Kızılyürek / Heterotopia Yayınları
Tür: İnceleme-Araştırma

Yeni bir kitap olan “Şiddet Mevsiminin Saklı Tarihi”nde Niyazi Kızılyürek işte son dönemde adaya hakim olan resmi tarih ve onun amacı olan resmi ideolojiyi sorguluyor. Adanın bölünme sürecinde, iki toplumun şiddetin içine nasıl düşürüldüğünü, yazarımız belgeleriyle ortaya koyuyor.

Bu çalışmada yorum genelde okuyucuya bırakılmış. Belgeler için İngiliz arşivleri, o günlerin gazeteleri, ve şiddete dahil olanların sözlü veya yazıları anıları kaynak gösterilmiş.

 ***

EOKA’nın 1955 yılında İngilize karşı başlattığı mücadeleyle beraber İngilizin yardımcı polis olarak işe aldığı ve kullandığı Kıbrıslı Türklerle, EOKA üyelerinin karşı karşıya gelişi, 1957’nin Kasım ayında TMT’nin kuruluşu ve nihayet “şiddet mevsiminin” başladığı 1958 yılı... TMT’nin 1 Ağustos 1958 yılındaki “resmi” kuruluşuna kadar geçen süreçte Kıbrıslı Türkler tarafından emir komuta zinciri içinde TMT’nin örgütlenişi ve eylemlerinin yanında, EOKA eylemlerinin sivil Kıbrıslı Türklere yönelmesi ve beraberinde ada tarihinde bölünmenin temellerinin atıldığı yıl ‘1958’! Bu eylemlerin perde gerisi ve mutakabiliyet bu kitapta yer alırken, ayni yıl adanın yakın tarihi için çok önemli aslında. 27-28 Ocak olayları, Mayıs’ta TMT tarafından Kıbrıslı Türk sendikacıların katledilişi, 7 Haziran’da Türk haberler Bürosu’na konan bomba, 12 Haziran Gönyeli ve 12 Temmuz Sinde'de (İnönü) gerçekleştirilen karşılıklı katliamlar ve nihayet Temmuz ayında ölü sayısının 59-59 eşitlenişi ile beraber yaşanan ateşkes ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin başlaması...

Niyazi Kızılyürek bu eseriyle şiddet mevsiminin gerçekten saklı tarihini ortaya koyuyor. Yüzlerce belge ve kaynakla destekliyor yazdıklarını. Bu kitaba kadar Kıbrıs’ın yakın tarihiyle ilgili bilgimiz hem eksikti hem de yanlıştı diyebiliriz.

-Okan Dağlı (Yenidüzen)

 
187 sayfa, 2015
ISBN: 9789963207466 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Seradan Süreyyaya
  Esra Özkalkan
  Doğan Novus Yayınları

  Ben buraya ait değilim...

  "Ben bu hapishaneye nasıl girdim Tanrım..." diye düş&... 

 • Platon Günlükleri
  Peter Ackroyd
  Monokl Yayınları

  Bunu görüyor musunuz? Yaklaşın, kentliler. Buna kol saati denir. ... 

 • Hilal Şehir
  Sarah J. Maas
  Dex Yayınları

  Bryce’ın yaşamı kusursuzdu, bütün gün çalışır, ...