Kara Şiir Antolojisi - Işık Kitabevi
Logo

 • Bağdatı Düşlemek
  Haifa Zangana
  Can Yayınları

  Bir şahit Haifa Zangana. 1970’lerde, Saddam Hüseyin’e ve Baas rejimine karşı m&u... 

 • Garip Ama Gerçek 4
  Müşfik B. Konuk, Derya Dinç
  Beta Kids

  National Geographic Kids’in dünya çapında en sevilen yayınlarından biri olan, ş... 

Türler » Şiir » Kara Şiir Antolojisi

Kara Şiir Antolojisi


 

35.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Altay Öktem / Kafekültür
Tür: Şiir

ŞİİRİN KARASI
 
2007 sonbaharında Yüxexes Karakalem olarak yayın hayatına atılıp son iki sayısı Kırkaltı Karakalem adıyla yayımlanan, Mayıs 2009’da okurlarına ve yazarlarına veda eden Karakalem dergisinin, onlarca kişiyle birlikte gördüğü ortak rüya, sonunda gerçek oldu!
Hatırlayanlar vardır: Karakalem merkezi edebiyatın, merkezi dilin dışında kalmayı tercih edenlere kapılarını sonuna kadar açan, gençlerin sırtlayıp götürdüğü bir dergi olmuştu. Sayfaları karaydı ama “kara”lığı kendiliğindendi ve sesini duyuramayanların bir araya geldiğinde çok güçlü bir ses oluşturduğunun kanıtıydı. “Her okur yazardır, her yazar zaten okur!” şiarından cesaret alan okurlar hızla yazara dönüşmüş, Karakalem iki yıllık yayın hayatında yüzlerce kişinin ilk şiirine, ilk öyküsüne, ilk denemesine, ilk eleştirisine, incelemesine, hatta çektiği ilk fotoğrafa, yaptığı ilk çizime kucak açmıştı. Bu isimlerden bazıları sanat, edebiyat dünyasında hızla ilerledi, bir kısmı da elini eteğini bu işlerden çekti; ama Karakalem, yazarıyla, okuruyla binlerce kişinin hayatına ilginç, keyifli bir deneyim olarak sızmayı başardı.
İşte o yıllarda, barbuni.com ve KARAKALEM işbirliğiyle yayımlamayı düşündüğümüz Kara Şiir Antolojisi beklemediğimiz kadar büyük ilgi görmüş, neredeyse gönderilen şiirlerle baş edemez duruma gelmiştik. İşin tuhafı, antolojiyi okurken sizin de fark edeceğiniz gibi, o yıllarda henüz adını sanını duymadığımız bu genç şairlerin kaleme aldıkları şiirlerden çoğu, merkezi şiir anlayışı tarafından kabul edilmiş ve ülkenin genel şiir düzeyini gösteren ortalamanın üstündeydi. 
Zaten, Karakalem dergisi yayın hayatına son verdikten sonra rafa kaldırdığımız antoloji projesinin bir türlü unutulup gitmemesinin, aradan geçen dört-beş yıl içinde sürekli Kara Şiir Antolojisi’nin akıbetinin ne olduğunun sorulmasının, hatta zaman zaman bu antolojiyi yayınlamak isteyen yayıncıların kapımızı çalmasının asıl nedeni de bu olsa gerek! 
Aradan bunca zaman geçmesine karşın Kara Şiir Antolojisi’nin hala merakla bekleniyor olmasının nedeni; antolojide şiiri yer alan kişilerin büyük çoğunluğunun hala merkezi dergilerde yer almaması ve adlarını “günümüz şairleri” listesine yazdırmamış olmalarına rağmen, yazdıkları ve eminim ki çoğunun hala yazmakta oldukları şiirlerle, gerçek şiirin farklı bir kanalda aktığını kanıtlamalarıdır. 
Açıkçası, aradan bunca yıl geçtikten sonra Kara Şiir Antolojisi’ni yayımlamayı nostaljik bir iş olarak görmediğimiz, daha da önemlisi, bu antolojinin geleceğe şekil verecek şiirlerin tohumunu atan genç ve dinamik bir hareketin başlangıcı olduğunu düşündüğümüz için, sevgili Halil Gökhan’la birlikte yeniden yola koyulduk. İlk sayısından son sayısına kadar Karakalem’e emek veren Özge Öztürk de aramıza katılınca, kısa sürede antolojiyi son haline getirdik. 
Antolojide yer alan tüm kara şairlere, her bir dizeleri için ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

 
221 sayfa, 2013
ISBN: 9786055229092 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Kar Üzerine Yazılar
  Orhan Pamuk
  Yapı Kredi Yayınları

  Orhan Pamuk'un Kar adlı romanının çevirileri 2004 yılından başlayarak yayımlandığı her &uu... 

 • Motivasyonel Görüşme Tekniği
  Melike Şimşek
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Motivasyonel görüşme yaklaşımı başlarda, bünyesinde kendine has birtakım dinamikle... 

 • Küçük Çiçek
  Losi Havilio
  Africano Kitap

  Küçük Çiçek, edebiyat tutkunlarının Iosi Havillio ile ilk buluşmas... 

 • Kambriyen Patlaması
  Ergi Deniz Özsoy
  BilgeSu Yayıncılık

  Başlangıcı günümüzden yaklaşık 540 milyon yıl öncesine ...