Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi - Işık Kitabevi
Logo

 • Hatıratım
  Talat Aydemir
  Yapı Kredi Yayınları

  Talât Aydemir'in anılarının bir bölümü 1965 yılında Akşam gazetesinde tefrik... 

Türler » İnsan ve Toplum » Psikoloji » Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi

Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi


 

46.50 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Hasan Bacanlı, Şerife Işık Terzi / Pegem Akademi Yayınları
Tür: Psikoloji

Yetişkinlik pek sorun oluşturmaz. Çünkü herkesin işine gelir. Toplum yetişkinlikten ne bekliyorsa alır. Kişiler artık bu dönemde ne yapacaklarsa yaparlar, ne bulacaklarsa bulurlar. Etraftaki kişiler de yetişkinden ciddi ve ağır (!) şeyler ister ve onlar da alırlar. Ekonomik sistem yetişkini çalıştırır ve üretken olduğu duygusunu vererek onu güdüler, bu durumdan ekonomik sistem de memnundur, yetişkin de. Dolayısıyla sorun yoktur; varsa bile başa çıkılabilecek türdendir.

Sorun olmaması veya başa çıkılabilir olması biraz da yetişkinin kendi başına hareket edebilmesinden ve daha doğrusu kendi işini kendisinin görebilmesinden kaynaklanır. O kendine yeterlidir; başkasına yük olmadan hemen hemen tüm sorunlarını çözebilir.

Yetişkinliğin bu kadar sorunsuzluğuna karşılık, yaşlılık nerdeyse o kadar sorunludur. Çünkü yaşlılar artık kendi işlerini kendileri göremedikleri gibi, üretkenlik vasıflarını da kaybetmişlerdir.

Günümüzde yaşlılık hem kişinin kendisi hem de toplum için sorun haline gelmiştir. Bunun nedeni yaşlıların artık ekonomik hayata aktif katılamamaları(her ne kadar onlar ihtiyar iseler de), kendi işlerini kendilerinin görmelerinin
zorlaşmasıdır. Derler ki, ‘‘ Yani gençler yapabilir ama bilemezler, ihtiyarlar ise bilir ama yapamazlar. Sonuç olarak yaşlılık günümüzde anlaşılması ve gerekli tedbirlerin alınması gereken bir dönem haline gelmiştir.

Bu kitapta yaşlılıkla ilgili bütün alanları bir araya getirmeye çalıştık. Bu nedenle kitapta psikolojiden antropolijiye, beslenmeden halk şiirine kadar değişik alanlar bir araya getirilerek yetişkinlik ve yaşlılık konuları her yönüyle
ele alınmış oldu.

 
2. Hamur, karton, 616 sayfa, 2019
ISBN: 9786052415023 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Ezoterizm
  Egil Asprem, Kennet Granholm
  Alfa Yayıncılık

  Hermetik Felsefe ve İlgili Akımlar Tarihi Merkezinde araştırma görevlisi olan Egil Asprem il... 

 • Yedinci Haç
  Anna Seghers,
  Everest Yayınları

  “1933’ten bu yana utanç, Almanların bir toplum olarak yaşayış biçimini ... 

 • Büyücünün Yolu
  Deepak Chopra
  Yol Yayınları

  "Mucizelere olan yolculuk burada başlıyor. Şimdi yola çıkmanın tam zamanı! Büyüc...