Risk Toplumu - Başka Bir Modernliğe Doğru - Işık Kitabevi
Logo

 • Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak
  Mehmet Rifat
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Türler » Felsefe-Düşünce » Risk Toplumu - Başka Bir Modernliğe Doğru

  Risk Toplumu - Başka Bir Modernliğe Doğru


   

  54.00 TL


  Stok Durumu

  Mevcut
  Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


   
  Ulrich Beck / İthaki Yayınları
  Tür: Felsefe-Düşünce , Seri:Tarih-Toplum-Kuram

  Ulrich Beck'in başyapıtı olan Risk Toplumu, yirminci yüzyılın sonlarında Avrupa'dan çıkmış en etkili toplumsal analiz eserlerinden biri haline geldi ve ilk yayımlanışının ardından geçen yaklaşık otuz yıllık sürede büyük satış rakamlarına ulaştı. Hem disiplinler arasında hem de kamuoyunda yarattığı etki açısından, Habermas'ın "Kamusallığın Yapısal Dönüşümü"yle karşılaştırılabilecek olan Risk Toplumu sosyoloji ve sosyal teori alanında bir klasiğe dönüşmüştür.

  Batılı sanayi toplumunun yer yer "Aydınlanma-sonrası", "Fordizm-sonrası" ya da "postmodern" diye tanımlanan tayin edici bir geçiş döneminde olduğu geniş kabul gören bir görüştür. Beck onun yerine dönüşlülüğün/refleksifliğin hakim olduğu farklı bir modernlikle karşı karşıya olduğumuzu öne sürüyor ve bu çerçevede toplumun küresel çaptaki değişiminin doğrultusuna dair tutarlı bir tablo ortaya koyuyor.

  Beck'in analizinin temelinde "risk toplumu" nosyonu yatıyor. Yazara göre, bilimsel ve teknik bilgiye dayalı bütünselleştirici, küreselleştirici ekonomi, toplumsal örgütlenme ve toplumsal çatışmanın giderek merkezine kayarken, toplumun üretim ve bölüşümle ilişkisinin doğasındaki değişimler çevresel faktörlerden etkileniyor.

  Beck, bu çerçevede mevcut toplumsal gelişimin diğer ana unsurlarını da ele alıyor: bilginin siyasal iktisadının merkeziliği; yeni çalışma ortamında sınıf ve cinsiyetin rollerinde meydana gelen değişim; ayrıca risk toplumunda siyasetin konumu.

   
  2. Hamur, karton, 391 sayfa, 1, 2011
  ISBN: 978-605-375-157-1 
   
   
   
   
       
       

Yeni Eklenenler

 • İlahi Karma Yaratılış
  David Ramirez
  Pingala Yayınevi

  "Bu, bir kendini gerçekleştirme rehberi. Belki hayatınızda anlamlı bir şeyler aramakta old...