Şakanın Ardından (Postmodernizmin Bilimsel, Felsefi ve Kültürel Eleştirisi) - Işık Kitabevi
Logo

 • Fragmanlar
  Parmenides
  Alfa Yayıncılık

  MÖ 6. yüzyılın sonlarında İtalya’nın güneyinde Foçalı gö&c... 

Türler » Felsefe-Düşünce » Bilim Felsefesi » Şakanın Ardından (Postmodernizmin Bilimsel, Felsefi ve Kültürel Eleştirisi)

Şakanın Ardından (Postmodernizmin Bilimsel, Felsefi ve Kültürel Eleştirisi)


 

31.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Alan Sokal / Alfa Yayıncılık
Tür: Bilim Felsefesi , Seri:Bilim Dizisi

Alan Sokal, Türk okurların yabancı olmadığı bir isim. Jean Bricmont ile birlikte yazdıkları kitap 2002'de Son Moda Saçmalar başlığıyla yayınlandı. New York Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Alan Sokal, 1996 yılında Social Text isimli bir postmodern kültür dergisine tam da postmodern bir dergiye yakışır bir makale yollar ve ardından "şaka" yaptığını açıklar. Böylece "Sokal Vakası" başlar ve postmodern felsefeciler ile pozitif bilimciler arasındaki bilim savaşlarında yeni bir cephe açılmış olur.

Şakanın Ardından, Sokal Vakası'ndaki tartışmaları toplayan bir kitaptır. Kitabın ilk bölümünde Social Text'te yayınlanan makalenin tam metni ve açıklamaları sağlı-sollu yer almaktadır. Diğer bölümleri ise bilim ve bilim felsefesi tartışmalarına ayrılmıştır. Kendisini "sol görüşlü" olarak niteleyen Sokal, en çok sol çevrelerdeki bilim düşmanlığının tehlikelerine dikkat çekmektedir. Kitapta, Sokal Vakası tartışmalarının yanı sıra, bilim felsefesinin kadim sorunları da ele alınmaktadır: Popper'cı bilim felsefesinin eleştirisinden, Kuhn'un "bilimsel devrimlerine", Feyerabend'in "yönteme karşı"sına kadar, son dönem bilim felsefesi tartışmalarına değinen Sokal, bu tartışmalar karşısında bilim insanının konumunu irdeler.

"Burada amaçlarımdan biri de Sol içinde beşeri bilimlerle uğraşanlar ve doğa bilimcileri arasında doğacak bir diyaloga küçük bir katkıda bulunmaktır; çoğu ilk gruptan gelen bazı iyimser beyanlara rağmen, "iki kültür" zihniyeti arasındaki fark belki de son elli yılda olduğundan daha fazla açılmıştır. Doğa bilimcilerin postmodern aptallıktan korkması için pek neden yoktur (eh azından kısa süreliğine); söz oyunları toplumsal gerçeklerin titizlikle incelenmesinin yerini alınca bundan en çok mağdur olanlar tarih, sosyal bilimler ve sol siyasettir..."
-Alan Sokal-

"Sokal sonu nereye varırsa varsın okuru sağlıklı düşünmeye, kanıtların peşinden gitmeye davet ediyor ve sırf bunun için bile saygıyı hak ediyor."
-Publishers Weekly-

"Bilimin dünyamıza anlam kazandırmadaki rolüyle ilgileniyorsanız, bu kitabı okumalısınız."
-Robert Matthews, BBC Focus-

"Sokal'ın bu olağanüstü kitabında söylediklerine pek çok bilim insanı fazlasıyla minnettar olacak ve derin bir hayranlık duyacak.
-Chemistry World-

 
2. Hamur, karton, 530 sayfa, 2011
ISBN: 978-605-106-374-4 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Eğitimin Pin Kodu
  Necati Cemaloğlu
  Pegem Akademi Yayınları

  Birkaç yıl önce Ankara’da, Kızılay’dan 220 numaralı halk otobüsü... 

 • Büyük Eğitimciler
  Ali Fuat Arıcı
  Pegem Akademi Yayınları

  Gençlerin, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının hayatları... 

 • Etkinliklerle Dinleme Eğitimi
  Talat Aytan
  Pegem Akademi Yayınları

  Anlama ve anlatma becerilerinin geliştirilmesi esasına dayanan Türkçe eğitiminin kuru...