Siyasal Fragmanlar - Ekonomi Politik Üzerine Söylev - Işık Kitabevi
Logo

 • Masal Masal İçinde
  Ahmet Ümit
  Yapı Kredi Yayınları

  Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, cinler cirit oynar iken eski hamam i&... 

 • Robinson Crusoe
  Daniel Defoe
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Daniel Defoe (1660-1731) Londra'da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğiti... 

 • Fenomenoloji Üzerine Beş Ders
  Edmund Husserl
  BilgeSu Yayıncılık

  Bu kitap Husserl'in 1907'de Göttingen Üniversitesi'nde Fenomenoloji üzerine verdiğ... 

Türler » Felsefe-Düşünce » Siyasal Fragmanlar - Ekonomi Politik Üzerine Söylev

Siyasal Fragmanlar - Ekonomi Politik Üzerine Söylev


 

15.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Jean-Jacques Rousseau / Say Yayınları
Tür: Felsefe-Düşünce

Jean-Jacques Rousseau bir özgürlük filozofudur. Bu bağlamda sivil toplumun çelişkilerini sorgulamış ve bu sorgulamayı gerçek-leştirirken de “insan-yurttaş, doğa-toplum, kır-kent ilişkilerini” öne çıkarmıştır. Onun felsefesinde insan doğuştan iyidir, ama toplum ta-rafından asıl doğasından uzaklaştırılmış ve doğal özgürlüğünü yitirmiş bir konumdadır. Rousseau’nun ereği, toplumda dolayımsız birliğin yeniden kurulması amacıyla bireylere gerçek bir toplum sözleşmesi sunarak sivil özgürlüğün sağlanmasıdır.
“18. yüzyılın sonunda Rousseau’nun düşüncelerinden etkilen-memiş insan kalmamıştır. Bu denli büyük bir etki yaratabilmek için en derin anlamıyla kuşağının temsilcisi ve sözcüsü olmak gerek-mektedir. Rousseau sıradan insanlardan biridir ve onlar arasından ilk konuşandır; halk için konuşurken kendisi için konuşmuştur.” O, 18. yy’da “cumhuriyetçi” istemleri köktenci bir biçimde dile getiren ilk düşünürdür ve bu bağlamda reformist nitelikli diğer Aydınlanma düşünürlerinden ayrılır. Goethe’nin dediği gibi, “Voltaire nasıl birdünyanın sonuysa, Rousseau da bir dünyanın başlangıcıdır.”


Rousseau Siyasal Fragmanlar’da, Doğal durum, Toplumsal anlaşma, Yasalar, Halkın mutluluğu, Lüks, Vatan, Ahlak, Sparta ve Roma Cumhuriyetleri gibi, öğretisinin temel temalarını ele almış ve incelemiştir. Okuyucu bu fragmanlarda, Rousseau’nun düşüncesini kesin ve etkileyici bir biçimde açıklayan formülleri bulacaktır. Ekonomi Politik Üzerine Söylev’de ise, düşünür, özellikle “hükümetin amacını yüceltmek ve öneminin altını çizmekle” ilgilenir. Devletin bireylerini koruma zorunluluğu, yurttaşlar oluşturmaya yönelik genel eğitim ve özellikle en önemli yasa olan “yasalara itaat edilmesi” temelinde ele alınan yasalar, çalışmasının mihenk noktalarını oluşturur. Ayrıca iktisadi sorunlara, “fizyokratların yaptıkları gibi bir iktisatçı olarak değil, özellikle bolluk, lüks ve eşitsizlikten doğan kötülükleri engelleme kaygısındaki bir ahlakçı gibi bakması” da yapıtın bir başka özgünlüğü ya da eksikliğidir.

 
2. Hamur, karton, 168 sayfa, 2008
ISBN: 975-468-751-4 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Kısa Almanya Tarihi
  James Hawes
  Say Yayınları

  Coğrafya kaderdir. Almanya’nın kaderinin şekillenmesinde en etkili ol... 

 • Psikolojik Danışma ve Rehberlik
  Robert L. Gibson, Marianne H. Mitchell
  Nobel Akademik Yayıncılık

  Psikolojik Danışma ve Rehberlik kitabı 1981-2008 yılları arasında yedi baskı yapmıştır. Bu kitap,...