Gazetecilik ve Habercilik - Işık Kitabevi
Logo
Türler » İnsan ve Toplum » İletişim-Medya » Gazetecilik ve Habercilik

Gazetecilik ve Habercilik


 

15.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Kolektif / IPS İletişim Vakfı
Tür: İletişim-Medya

"Mevcut gazetecilik anlayışları/pratikleri farklı ölçütlerle yeniden tanımlanabilir. bu arada, büsbütün alternatif ve 'yepyeni' gazetecilik anlayışlarının/pratiklerinin peşine de düşülebilir, hatta düşülmeli. Nitekim alternatif medya örgütlenmeleri bunu çeşitli biçimlerde yapmaya çalışıyorlar. Okuyucularını 'haberci' haline getiriyorlar..."
-Doç. Dr. Sevda Alankuş-

"Hepimizin farklı farklı bireysel/kollektif aidiyetlerimiz olduğu gibi, çeşitli önyargılarımız veya koşullanmalarımız var ve bunlar gazetecinin habercilik pratiklerine yansır. İşte gazetecinin tarafzıslığını koruyamadığı durumlarda, başvuracağı en basit yol haberde 'dengelilik' ve 'adil tutum'dur." -Esra Arsan-
"Haber, okuru/izleyiciyi gerçeğin haberde ne anlatılıyorsa 'o' olduğuna ikna etmeye uğraşıyor. Oysa, bu süreç, izleyici/okuyucunun da gerçekliği denetlemeye dönük bir iktidar mücadelesi vermesini gerekli kılıyor (...) Dolayısıyla izleyicinin, haber dilinin kendi sınırlayıcı ve denetleyici özelliklerinin farkında olan bir haber okuma pratiğini edinmesi, önemli."
- Dr.Çiler Dursun-

"Yurttaş Gazeteciliği, Türkiye gibi sorunlu ve kırılgan bir demokrasiyle, demokrasinin geliştirilmesi yerine, statükocu bir gazetecilik yapan -bu arada kendisine duyulan güveni deyitirmiş yaygın medya ortamına sahip bir ülkede, yerel medyanın okuyucular/dinleyiciler için önemli bir tercih haline gelmesini sağlayabilir."
-Yrd. Doç. Dr. İncilay Cangöz-

"Fotoğrafçı çektiği fotoğrafa kendi yargılarını da katar. Fotoğraftaki gerçeklik büyük oranda fotoğrafçının algıladığı, yorumladığı gerçekliktir. Bu noktada haber etiğiyle birlikte fotoğraf etiği de devreye girer." -Özcan Yurdalan-
"Gazeteci bütün güç/iktidar odaklarına, kendisini yakın hissettikleri de dahil, belli bir mesade duramazsa o gazeteci değil, sıradan bir propaganda elemadırı." -Tuğrul Eryılmaz-
"Yurttaş Gazeteciliği, medyayı, egemenlerden biraz uzaklaştırıp topluma, yurttaşa yani eski yerine ygeri döndürmeye yönelik bir çaba...Bu haliyle de aslında gazeteciliğin ilk ve asal amacına hizmet ediyor."
-Ragıp Duran-

"Sayfa düzenlemede değişmez kurallar yoktur...Çalıştığınız coğrafyanın/kültürün gerçekleri ışığında yaptığınız veya yapacağınız sayfa düzenini, evrensel kuralları uygulayarak gerçekleştirirseniz, en doğru olan sizin yaptığını olacaktır."
-Mehmet Sucu-

 
3. Hamur, karton, 216 sayfa, 1, 2005
ISBN: x-4 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Diary of a Madman - Stage 5
  Nikolay Vasilyeviç Gogol
  Mavi Çatı

  The book centers on the life of Poprishchin, a low-ranking civil servant and titular counse... 

 • Korkusuzca Yaşayabilmek
  Guy Finley
  Destek Yayınları

  Uluslararası çok satanlar listesinde haftalarca bir numarada yer alan ve Türkiye&rsqu... 

 • Beni Tersten Oku
  Bilge Öztoplu
  Edebiyatist

  Bazı kitaplar vardır, elinizde kalem olmadan okuyamazsınız. Bir yazan için de en olağan&uu...