Avrupa Birliğinde Siyasal Bütünleşme - Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasının Oluşumu - Işık Kitabevi
Logo

 • Şah ve Sultan (Midi Boy)
  İskender Pala
  Kapı Yayınları

  Tutku...
  Güzellik...
  Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, ke... 

Türler » Siyaset » Uluslararası İlişkiler-Dış Politika » Avrupa Birliğinde Siyasal Bütünleşme - Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasının Oluşumu

Avrupa Birliğinde Siyasal Bütünleşme - Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasının Oluşumu


 

15.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
İrfan Kaya Ülger / Gündoğan Yayınları
Tür: Uluslararası İlişkiler-Dış Politika

Temelleri 1951 Paris ve 1957 Roma Antlaşmalarına dayanan Batı Avrupa Bütünleşme hareketi, Ekonomik alanda, başlangıcından bugüne kayda değer gelişmeler kaydetmiştir. Kurucu ülkeler arasında gümrük birliği 1.7.1967'de tamamlanmış; malların dışında emek, sermaye ve hizmetlerin serbest dolaşımını simgeleyen tek pazar aşamasına 31.12.1992'de ulaşılmıştır. Bütünleşmenin düzeyi 1999 başından itibaren ekonomi politikaları ve parasal birliği sağlamaya yönelmiş; bu cümleden olmak üzere 2002 başından itibaren üye ülkelerin çoğunluğunun katılımı ile tek para sistemine geçilmiştir. (İngiltere Birleşik Krallığı hariç).

Günümüzde Avrupa bütünleşmesi ekonomik işbirliği düzeyindeki gelişmeler dikkate alınarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte siyasal bütünleşme alanında da, başlangıçtan bugüne önemli mesafeler kaydedilmiştir. Kurucu Antlaşmaların dışında, spontane bir gelişme olarak 1970'lerde başlayan Avrupa Siyasi İşbirliği, 1986 yılında imzalanan Tek Avrupa senedi ile hukuksal bir nitelik kazanmıştır. Ancak siyasal bütünleşme alanında asıl adımlar 1991 Maastricht ve 1997 Amsterdam Antlaşmaları ile atılmış, devam eden yıllarda Avrupa konseyi zirve kararları ile netleşmiştir.

Bu eserde, AB Siyasi İşbirliğinden Acil müdahale Gücü'ne kadar Avrupa'nın Siyasal bütünleşme alanında kaydettiği mesafe incelenmektedir. Özellikle Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasının yeni bir açılımını simgeleyen Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası hem Nato bünyesi içerisinde oluşturulan AGSK nedeniyle, hem 1999 Helsinki zirvesinde aday ilan edilmemiz nedeniyle Türkiye'yi yakından ilgilendirmektedir.

 
2. Hamur, karton, 224 sayfa, 1, 2002
ISBN: 975-520-191-2 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Küçük Kara Balık
  Samed Behrengi
  İthaki Çocuk Yayınları

  Küçük Kara Balık Bir zamanlar, tepel... 

 • Küçük Prens
  Antoine de Saint-Exupery
  İthaki Çocuk Yayınları

  Tilkinin yanına dönüp “Elveda,” dedi...

 • Sıcak Süt
  Deborah Levy
  Everest Yayınları

  Sıcak Süt

   

  “Akıllara Virginia Woolf’u getiren etkili bir a...